Рак шийки матки

Рак шийки матки (РШМ) – це злоякісне новоутворення, причиною якого є переродження епітеліальних клітин. Залежно від того, які клітини епітелію шийки матки залучені в патологічний процес, розрізняють плоскоклітинний рак та аденокарциному. 

Дана патологія посідає третє місце серед онкологічних захворювань репродуктивної системи жінки і є однією з важливих медичних та соціальних проблем. Прогноз вилікування раку залежить від стадії та поширення пухлини на момент виявлення, тому вчасна діагностика і лікування призводять не лише до повного одужання жінки, а і збереження її репродуктивної функції.

Основним фактором виникнення раку шийки матки є тривала персистенція вірусу папіломи людини (ВПЛ) - найпоширенішої інфекції, що передається статевим шляхом та викликає довготривалі зміни в будові клітин. 

Інші фактори ризику:

 • ранній початок статевого життя;
 • велика кількість статевих партнерів;
 • інфекції, що передаються статевим шляхом;
 • куріння;
 • ослаблена імунна система.

В більшості випадків організм позбувається ВПЛ-інфекції протягом 12 міс., це залежить від того як спрацює імунна система. На сьогоднішній день не існує методу лікування ВПЛ з доведеною ефективністю, тому для попередження зараження вірусом проводиться первинна профілактика – вакцинація. В Україні доступні 2 види високоефективних профілактичних вакцин: Церварикс та Гардасил.

Щеплення найкраще проводити до початку статевого життя, тоді ефективність вакцини найвища. Якщо лабораторно підтверджено відсутність 16 і 18 типів вірусу папіломи людини, то вакцинацію проводять і після початку статевого життя. Дітям віком від 9 років застосовують схему з 2-х доз, після 15 років та дорослим – 3 дози. 

РШМ не розвивається на незміненому епітелії, йому передують клітинні зміни – дисплазія або цервікальна інтраепітеліальна неоплазія (CIN).

  

Розрізняють три ступені цього передракового захворювання: легкий, помірний і важкий.

Змінені клітини епітелію шийки матки при дисплазії легкого ступеня часто повертаються до норми, при помірній і важкій дисплазії зміни прогресують, і при відсутності лікування переходять у рак шийки матки.

   

Симптоми раку шийки матки:

 • міжменструальні кровотечі;
 • кровотечі після статевого акту;
 • постменопаузальні кровотечі;
 • виділення з піхви (плями крові, гній);
 • біль в ділянці тазу.

Щодо передракових станів то зазвичай у пацієнток скарг немає, а виявляють їх випадково при цитологічному дослідженні, тому важливо з початком статевого життя проходити щорічний профілактичний гінекологічний огляд для вторинної профілактики РШМ. Не відразу з’являються скарги і на ранній стадії раку, тому вчасна діагностика збільшує успішність його лікування.

 

Для виявлення передракових станів використовують:

 • цитологічне дослідження;
 • обстеження на наявність ВПЛ високоонкогенних типів, особливу увагу звертають на 16 та 18 типи;
 • кольпоскопія проста та розширена;
 • біопсія патологічних ділянок.

Отже, першочерговим методом діагностики раку шийки матки є гінекологічний огляд.

Аномальний вигляд шийки матки під час огляду в дзеркалах може бути ознакою РШМ. 

Обов’язковим методом подальшої діагностики є кольпоскопія з біопсією патологічних ділянок та їх патоморфологічним дослідженням.

При підтверджені раку шийки матки, для оцінки розмірів пухлини, ступеня її стромальної інвазії та поширення раку на піхву або матку використовують магнітно-резонансну томографію (МРТ) органів малого тазу. Цистоскопію та ректороманоскопію з біопсією проводять за наявності підозрілих ділянок згідно МРТ в ділянці сечового міхура та прямої кишки. Обов’язковим є обстеження лімфатичних вузлів за допомогою позитронно-емісійної томографії-комп’ютерної томографії (ПЕТ-КТ), або КТ органів грудної, черевної порожнини та малого тазу. 

До основних прогностичних факторів РШМ належать: стадія пухлини, її гістологічний тип, глибина інвазії (проникнення) в строму шийки матки, наявність чи відсутність віддалених метастазів та ураження лімфовузлів.

 

Лікування від раку шийки матки  залежить від стадії:

 • петлева або лазерна конізація шийки матки;
 • трахелектомія - проводиться при РШМ ранніх стадій, в результаті якої видаляють шийку матки, верхню частину піхви з обов'язковим збереженням матки, маткових труб і яєчників;
 • при залучені в патологічний процес матки - гістеректомія (видалення матки) з двобічною сальпінгектомією (видалення маткових труб);
 • якщо уражені лімфовузли - тазова лімфодисекція (видалення групи лімфовузлів з навколишньою клітковиною).

Додатково проводиться променева терапія, хіміорадіотерапія, брахітерапія (радіотерапія, при якому джерело опромінення проводиться безпосередньо до пухлини). 

Прізвище та ім'я
Номер телефону
Ваш e-mail
Текст повідомлення

Схоже