Донація ооцитів #1

Донація ооцитів

У деяких жінок внаслідок патологічних станів (таких як: пошкодження яйників під час хіміотерапії та радіологічного лікування, оперативні втручання на яйниках, передчасне виснаження яйників, генетичні захворювання тощо) у яйниках зникають фолікули і, як наслідок, яйцеклітини. Завагітніти у таких випадках допомагають донори яйцеклітин.

Донація або донорство ооцитів є одним із найбільш ефективних сучасних методів допомоги при жіночому безплідді, пов’язаному із відсутністю власних яйцеклітин чи при значному погіршенні їх якості (наприклад, через віковий фактор). Його суть полягає в отримані у здорової жінки-донора яйцеклітини, заплідненні її спермою чоловіка безплідної пацієнтки (або спермою донора) та перенесенні отриманих ембріонів у матку пацієнтки.

Покази для донації ооцитів

Покази для донації ооцитів поділяються на абсолютні та відносні. До абсолютних відносять такі діагнози, як:

  • нерозвинені яйники, або їх відсутність
  • не функціонуючі яйники (синдром передчасного виснаження, синдром резистентних яйників, синдром субтотальної (тобто майже повної) резекції яйників, постменопауза)
  • стан після проведення радіо- або хіміотерапії
  • аномалії розвитку статевих органів
  • ризик передачі спадкових захворювань.

Відносні покази – це:

  • пременопауза
  • неефективність кількох раніше проведених спроб стандартного ЕКЗ
  • безпліддя неясного ґенезу
  • ендометріоз.

Принцип анонімності

Донація в Україні є анонімною, тобто пацієнт та жінка-донор не можуть отримати персоніфікованої інформації один про одного. Лише у випадку використання донорської яйцеклітини родичів пацієнтки ця інформація є відомою.

Так само донорові не надають жодної інформації про пацієнтів.

Обирають жінку-донора за каталогом, у якому розміщена дитяча фотографія донора та інформація про ріст, вагу, колір волосся й очей, національність, освіту, наявність сім’ї та дітей, групу крові і резус-фактор донора. У Мережі центрів репродуктології Medicover Fertility є власний електронний каталог жінок-донорів. Особистий координатор розповість, як ним користуватися та надасть доступ.

При бажанні, пацієнту надають розширену інформацію про стан здоров’я донора.

Хто може бути донором ооцитів?

Донувати ооцити може жінка віком від 18 до 35 років, яка має власну здорову дитину, є генетично, соматично та психічно здоровою і немає шкідливих звичок. Перед програмою донації ооцитів така жінка проходить ретельне обстеження у терапевта, гінеколога та психолога, а також здає перелік аналізів. Донора обстежують на генетичні відхилення (каріотип), на інфекції, що передаються статевим шляхом, СНІД, сифіліс, гепатити В і С. Також, за бажанням пацієнта, можуть бути проведені і додаткові обстеження донора.

Як проходить програма донації яйцеклітин?

Програма донації яйцеклітин має кілька етапів:

  • Стимуляція овуляції у донора. Донору вводять препарати для росту та дозрівання яйцеклітин. Дозування препарату підбирається індивідуально. Кожні 4-5 днів проводиться контрольне УЗД для оцінки росту та розмірів фолікулів. Тим часом пацієнтка, яка вирішила скористатися послугами донора, також проходить медикаментозну підготовку ендометрію, ріст якого контролюють УЗД.
  • Пункція яйників. Під загальним короткочасним знечуленням проводиться забір ооцитів у донора. Процедура відбувається під контролем УЗ-датчика, є безболісною, триває близько 10-15 хвилин.
  • Запліднення ооцитів. У спеціально обладнаній ембріологічній лабораторій проводиться запліднення донорських яйцеклітин спермою партнера пацієнтки (чи іншого донора).
  • Інкубація ембріонів. Протягом 5 днів ембріони розвивають у спеціальних середовищах в умовах високотехнологічної ембріологічної лабораторії.
  • Ембріотрансфер. На 5-й день розвитку ембріонів їх переносять у порожнину матки пацієнтки.

Оскільки донорами ооцитів є молоді здорові жінки у віці до 35 років, програми екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) з донорськими ооцитами є набагато ефективнішими за класичне. Ефективність переносу ембріонів у групі пацієнтів із донорськими яйцеклітинами перевищує ефективність у групі пацієнтів зі звичайною програмою ЕКЗ, доходячи до 60-70 % за 1 цикл.

Протипокази для проведення донації ооцитів

Будь-яка медична процедура має протипокази до застосування. Штучне запліднення із використанням донорських ооцитів – не виняток. Ось перелік випадків, коли цю процедуру робити не доцільно:

1. Ураження репродуктивних органів пацієнтки: пухлини яйників, гіперпластичні процеси ендометрію, доброякісні пухлини матки (що вимагають оперативного втручання), пороки розвитку матки, при яких імплантація ембріона є неможливою.

2. Соматичні й психічні захворювання жінки, при яких виношування вагітності є неможливим (наприклад, ураження серцево-судинної системи).

3. Наявність в організмі гострих запальних процесів будь-якої локалізації.

4. Наявність злоякісних новоутворень будь-якої локалізації (у тому числі і в анамнезі).

Лікарі-репродуктологи Європейської мережі медичних закладів Medicover зроблять усе можливе, щоби ваш шлях до омріяного батьківства був максимально коротким й комфортним.

Схожі послуги