Діагностика беспліддя #1

Діагностика безпліддя

Причиною безплідності пари в рівних пропорціях можуть виступити як чоловічі, так і жіночі фактори. А у значної частини подружніх пар спостерігається поєднання цих чинників.

Якщо вагітність не настає протягом 12 місяців активного статевого життя без застосування контрацепції (у пацієнток до 35 років) і протягом 6 місяців (у пацієнток після 35 років) слід запідозрити безпліддя та звернутися до лікаря для обстеження.

Жіноче безпліддя

Первинне та вторинне.

Первинним безпліддя вважається в тому випадку, якщо у жінки ніколи не було вагітностей. А вторинним – якщо у жінки була хоча б одна вагітність, незалежно від того, чим вона закінчилася (пологами, викиднем чи абортом).

Абсолютне та відносне.

При відносному безплідді жінка здатна завагітніти, але виношування дитини може закінчитися викиднем. Абсолютне безпліддя – це нездатність жінки до зачаття в принципі.

Чинники, які знижують фертильність у жінок:

  • порушення менструального циклу
  • відсутність овуляції, що унеможливлює зачаття
  • непрохідність маткових труб
  • ендометріоз
  • резекція яйників та інші операції на органах малого тазу або черевної порожнини
  • порушення функції ендокринних залоз, що призводить до гормонального дисбалансу
  • полікістоз яйників
  • патології матки (фіброма, міома, поліпи, ендометрит, інфантильна матка тощо)
  • алергічна реакція на сперму (імунологічне безпліддя)
  • психічна травма або фобії (психологічне безпліддя).

Обстеження жінок

Обстеження жінок проводиться за таким планом:

1) збір анамнезу щодо перенесених захворювань, регулярності менструального циклу

2) діагностика гормонального фону (контроль І та ІІ фаз менструального циклу, гормони що дають можливість оцінити функції щитовидної залози та наднирників)

3) визначення рівня антимюллерового гормону, який визначає запас яйцеклітин у яйниках

4) загальне гінекологічне обстеження (огляд на гінекологічному кріслі із забором мазків на флору, цитологію та інфекції, що передаються статевим шляхом)

5) цифрова кольпоскопія, яка дає можливість визначити стан шийки матки (використовується з метою скринінгу онкологічних захворювань шийки матки)

6) фолікулометрія (проведення виміру діаметру фолікула, починаючи із 9-го дня менструального циклу до моменту фіксування овуляції), яка проводиться з метою визначення наявності або відсутності овуляції

7) УЗД органів малого тазу, молочних та щитовидної залоз. Проводиться оцінка структури та товщини ендометрію – внутрішнього шару матки. А також стан самої матки: розмір, форма маки, наявність міоматозних вузлів, наявність перегородки в матці

8) визначення прохідності маткових труб.

Чоловіче безпліддя

Це – захворювання, обумовлене порушенням чоловічої репродуктивної системи, при якому чоловік фертильного віку не може відтворювати потомство. Статистика свідчить про те, що у 50% випадків причиною безпліддя в сім’ї є чоловічий фактор. Але оскільки єдиною ознакою цього є неспроможність зачати (захворювання протікає фактично безсимптомно), створюється помилкове враження, що чоловіче безпліддя зустрічається набагато рідше за жіноче.

Обстеження чоловіків

При обстеженні чоловіків, перш за все, робиться спермограма. Цей аналіз визначає клітинний склад сперматозоїдів, їх рухливість, морфологію, кількість та діагностує наступні порушення:

  • малий об’єм еякуляту (олігоспермія)
  • мала кількість сперматозоїдів в еякуляті (олігозооспермія)
  • повна відсутність сперматозоїдів (азооспермія)
  • низька рухова активність сперматозоїдів (астенозооспермія)
  • високий вміст сперматозоїдів із порушеною морфологічною структурою (тератозооспермія).

При тератозооспермії додатково визначають ступінь ДНК-фрагментації сперматозоїдів – виявлення сперматозоїдів із пошкодженим генетичним матеріалом. Чим більшим є показник ДНК-фрагментації, тим нижчою є цілісність генетичного матеріалу в сперматозоїдах та є менше шансів на вагітність.

Коли спермограма вказала на порушення у репродуктивному здоров’ї чоловіка, призначають додаткові лабораторні дослідження, які визначають рівень статевих гормонів, гормонів щитовидної залози та ін.

До здачі спермограми чоловіку необхідно підготуватись. А саме:

  • не слід вживати антибіотики та алкоголь протягом двох тижнів перед аналізом
  • не відвідувати сауну чи баню
  • утриматися від статевого життя протягом 3-4 днів перед здачею спермограми.

Часто одночасно із спермограмою лікарі пропонують провести аналіз на виявлення зрілості сперматозоїдів (HBA-тест). Це функціональний тест на зв’язування сперматозоїдів із гіалуроновою кислотою. При природньому заплідненні сперматозоїди зв’язуються з гіалуроновою кислотою, яка є важливим компонентом середовища, що оточує яйцеклітину. Цей етап надзвичайно важливий для запліднення. Зрілий сперматозоїд зазвичай з’єднується спеціальними рецепторами з гіалуроновою кислотою, на відміну від незрілого, який до такого зв’язування нездатний. При зрілості сперматозоїдів 60% та менше, запліднення природнім шляхом не може відбутися, тому такій парі пропонують метод екстракорпорального запліднення й перенесення ембріонів у матку.

Під час консультації андролог призначає чоловікові й інші методи обстеження з метою встановлення та лікування причини ненастання вагітності в його партнерки.

Фактори, які можуть спричинити чоловіче безпліддя:

1) хірургічні втручання з приводу пахової грижі, гідроцеле, стриктури уретри, операції на сечовому міхурі тощо

2) деякі види терапевтичного лікування: променева, гормоно- й хіміотерапія, застосування транквілізаторів і гіпотензивних препаратів, наркотиків тощо

3) сексуальні та еякуляторні порушення

4) обструктивна азооспермія

5) ендокринні форми безпліддя

6) хромосомна патологія

7) варикоцеле (варикозне розширення вен в області насінного канатика)

8) інфекційно-запальні захворювання сечостатевих органів; патологічна спермограма невстановленої етіології

9) імунологічне безпліддя (це форма безпліддя, яка характеризується наявністю підвищеного вмісту антиспермальних антитіл, яка є найбільш рідкісною формою чоловічого безпліддя)

10) вроджені аномалії розвитку (крипторхізм, монорхізм, гіпоспадія, епіспадія та ін.)

11) системні захворювання (туберкульоз, цироз печінки, хронічна ниркова недостатність, діабет, інфекційний паротит, ускладнений орхітом тощо).

Безпліддя – не вирок!

Парам, які зіткнулися з проблемою безпліддя, не слід впадати у відчай. Сучасна медицина та допоміжні репродуктивні технології можуть допомогти вам народити власну здорову дитину. Варто лише звернутись до фахівців.

У медичних закладах Європейської мережі Medicover до послуг пацієнтів досвідчені лікарі-репродуктологи, які проведуть комплексне обстеження, з’ясують причину безпліддя та підберуть оптимальний метод лікування.

Схожі послуги