Березень – місяць боротьби з ендометріозом

Ендометріоз - доброякісне, спадкове, гормонозалежне захворювання, в основі якого лежить нетипове (поза слизовою оболонкою матки - ендометрієм) розростання ендометріоподібного епітелію на тлі гормональних та імунологічних порушень, зазвичай із супутнім запальним процесом. За сучасними уявленнями ендометріоз, це не просто захворювання, це поліорганні порушення, які впливають на якість життя і репродуктивну здатність жінки. Його розповсюдженість постійно зростає і складає 15–50 % усієї популяції жінок репродуктивного віку, з яких  30–50 % страждають саме на безпліддя.  Якщо перевести це у реальні цифри, то на сьогодні близько 190 мільйонів жінок і дівчат-підлітків по всьому світу страждають від даного захворювання. І найбільша проблема полягає в тому, що від перших проявів захворювання до постановки діагнозу в середньому проходить від 8-10 років.

  

Ендометріоз погіршує всі аспекти життя жінки, від фізичного, сексуального та емоційного здоров’я до кар’єри та академічних можливостей.

Для ендометріозу характерні такі симптоми:

альгодисменорея – болючі менструації; 

рясні менструальні кровотечі або кровотечі між менструаціями;

тривалі, мажучі менструації 7 і більше днів;

судоми низом живота за один (два) тижні до менструації;

диспареунія – болючість при статевому житті; 

біль при сечовипусканні та дефекації;

постійна втома, часте роздратування; 

болі в попереку, які можуть виникати в будь-який час менструального циклу;

безпліддя.

 

Міфи і факти про ендометріоз:

1. Болючі менструації в підлітковому віці – це норма. Це міф!

Менструація, у будь-якому віці повинна бути не болюча, або не викликати суттєвих порушень у звичайному житті, як жінки так і дівчинки підлітка. Виражена болючість може бути першим симптомом розвитку ендометріозу в підлітковому віці, так як існує 10-річна затримка в діагностиці даного захворювання. 

2. Інтенсивність болю залежить від стадії захворювання. Це міф!

Механізм болю при ендометріозі залежить від місця і глибини ураження. Імплантація в очеревину життєздатних клітин ендометрію спричиняє запальну реакцію, яка призводить до ураження тканин, у тому числі нервів; у свою чергу, утворення рубців і спайок призводить до деформації, натягування тканин та органів, виникнення болю при фізичному навантаженні, перехід з горизонтального положення у вертикальне, при статевому житті.

3. Ендометріоїдні кісти яйників потрібно завжди видаляти. Це міф!

Ендометріоїдні кісти яйників, які не мають швидкого росту, розміром до 5 см, не потребують оперативного видалення! 

4. Лікування ендометріозу лише оперативне. Це міф!

Насправді оперативне лікування при ендометріозі рекомендовано у випадках відсутності ефекту від гормонального лікування жінкам з вираженим больовим синдромом. Для жінок репродуктивного віку, які планують вагітність оперативне лікування має бути відкладене на останній момент, як терапія відчаю.

 

Первинна профілактика ендометріозу

Хоча немає жодних прямих доказів профілактики ендометріозу більшість вчених рекомендують жінками вести здоровий спосіб життя та дотримуватись регулярного та правильного харчування. Хоча зміна дієти не є ліками, відомо, що вона допомагає зменшити гостроту болю та запалення, що призводить до деякого полегшення.

 

Перелік продуктів, які слід включати у свій раціон:

цвітна капуста, капуста, крес салат,  брокколі, брюссельська капуста, цибуля-порей і цибуля та подібні зелені листові овочі;

артишоки, солодка картопля;

куркума, імбир;

ягоди (чорниця, полуниця і годжі), часник, морква і зелений чай, лимон, сік з моркви, буряка, ананаса та імбиру;

льон, чіа та насіння коноплі;

мигдаль, бразильський горіх і волоські горіхи.

 

Перелік продуктів, які слід виключити із свого раціону:

Червоне м’ясо, оброблена та смажена у фритюрі їжа, цукор, соя, молочні продукти, кофеїн та алкоголь можуть погіршити ваш стан – виключення цих продуктів може бути корисним для більш повноцінного життя.  Однак не варто виключати все відразу — розглядайте ці виключення як довгострокову інвестицію у своє здоров’я.  Спробуйте спершу виключити молочні продукти та глютен протягом перших двох тижнів, далі до третього тижня виключити оброблені та смажені у фритюрі продукти і до 5 тижня виключити цукор.

Кофеїн і алкоголь важко переробляти нашому організму і вони можуть викликати запалення, тому питна вода може допомогти вивести їх з організму. В ідеалі необхідно споживати 2-3 л на день.

 

Окрім зміни дієти, корисно враховувати споживання мікроелементів і вітамінів.  Ось список того, що можна доповнити і як це допоможе вашим симптомам:

Вітаміни A, C і E, а також селен - антиоксиданти, які, допомагають регулювати кровотечу, а також зменшують біль і спазми.

Вітаміни групи В – зменшують інтенсивність перед менструального синдрому.

Магній – зменшує інтенсивність судом.

Залізо – призначається для жінок з рясними та обільними менструаціями, проте перед застосуванням даних препаратів необхідно проконсультуватись з лікарем та провести аналіз крові, щоб визначити необхідність застосування даних добавок.

 

Вправи для полегшення симптомів ендометріозу

Незважаючи на те, що ендометріоз асоціюється з болем – помилково думати, що потрібно обмежити фізичне навантаження. Хоча початок тренувань може бути виснажливим, проте, з часом ваша витривалість підвищиться, вивільняючи ендорфіни та доставлять більше енергії вашому тілу.  Ендорфіни — це природні знеболюючі/гормони гарного настрою в організмі — хто б не хотів, щоб вони вивільнялися!

Помірні щоденні фізичні вправи можуть допомогти знизити рівень естрогену та полегшити біль і застій у малому тазі.  Ходьба, розтяжка, йога або пілатес і плавання можуть бути важливими для зменшення стресу та зменшення симптомів ендометріозу.  Важливо вибрати те, що вам подобається, і зробити це звичкою, а не роботою - можливо, командний вид спорту, уроки боксу або катання на роликах вам підійдуть.

Життєво важливо покращити циркуляцію крові в органах малого таза, це може допомогти у видаленні токсичних відкладень в ендометрії під час їх розпаду.  Існує багато переваг фізичних вправ при ендометріозі, включаючи підвищення настрою, підвищення рівня енергії та позитивне відчуття щодо свого здоров’я та вашої здатності справлятися з цим захворюванням.  Вправи також можуть зменшити стрес і допомогти впоратися з болем.

Будь ласка, проконсультуйтеся зі своїм лікарем, перш ніж вносити будь-які радикальні зміни у свій спосіб життя.

 

Ендометріоз і безпліддя

Розвиток безпліддя при ендометріозі характеризується порушеннями анатомії, що виникає як наслідок запалення та спайкового процесу, що призводить до обмеження прохідності маткових труб, повної ізоляції яєчників або пошкодження тканин яєчників ендометріоїдними кістами і як наслідок зниження оваріального резерву. Ендометріоз особливо негативно впливає на ранні етапи розвитку ембріона, порушення сприйнятливості ендометрію (імплантацію). За останні роки у лікуванні ендометріозу відбулися суттєві зміни, які знижують прояви захворювання, але, на жаль, доказових даних, що дана терапія може покращити стан репродуктивної функції жінки немає. Тому якщо першочергове бажання є не лікування проявів захворювання ендометріозу, а народження дитини - варто задуматись над допоміжними методами лікування безпліддя, а саме заплідненням ін. вітро.

Внутрішньоматкова інсемінація спермою чоловіка у жінок з ендометріозом не збільшує шанси настання вагітності.

Також, не рекомендовано проводити рутинне хірургічне лікування ендометріозу як і видалення ендометріоїдних кист перед програмою ЕКЗ для покращення показників вагітності та народжуваності.

 

Для запису на огляд до репродуктолога звертайтесь за телефоном 0 800 305 911.

Прізвище та ім'я
Номер телефону
Ваш e-mail
Текст повідомлення

Схоже